fbpx
Odbierz darmowy trening
Cookies

🍪

Na naszej stronie korzystamy z ciasteczek, ale nie bój się, wszystkie spalisz na naszym treningu!

Wyroluj swój ból!

Rolowanie – prosty sposób na redukcje bólu w warunkach domowych

Agnieszka

Dla kogo?

Jeśli dokuczają Ci bóle napięciowe, masz siedzącą pracę, jesteś narażony na stres lub chcesz poprawić swoją mobilność, to rolowanie jest właśnie dla Ciebie!

Jaki sprzęt wybrać?

Na początek przygody z rolowaniem najlepiej wybrać miękki wałek, bez wypustek – jego działanie będzie najdelikatniejsze. Wraz z czasem organizm przyzwyczai się do bodźca, dlatego można wtedy sięgnąć po twardszy wałek. Jeśli odczuwasz ból punktowo lub chcesz popracować w przegrodach międzymięśniowych wybierz piłkę do rolowania gdyż działa ona precyzyjniej. Jej tańszym zamiennikiem jest zwykła piłka do tenisa.

Jak poprawnie rolować nadmiernie napięte struktury?

Pozycja do rolowania jest zależna od tego, na które tkanki chcemy działać. Jednak niezależnie od niej należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze oddech – jeśli rolowanie ma być skuteczne, musisz efektywnie oddychać, tak aby się maksymalnie rozluźnić. Jeśli ból jest za silny, zmień narzędzie lub pozycje! Zaczynaj od pozycji, w których nacisk jest delikatny np. przy ścianie, stopniowo przechodząc do takich w których dociskasz wałek całym ciężarem ciała.

Po drugie – działaj asymetrycznie. U większości ludzi napięcie mięśniowe prawej i lewej strony nie jest jednakowe. Wynika to najczęściej z dominowania jednej ze stron, wykonywania asymetrycznych czynności w pracy lub po prostu z przyzwyczajeń takich jak noszenie torebki na wybranym ramieniu. Dlatego ważne jest, żeby dążyć do wyrównania napięć prawej i lewej strony poprzez asymetryczne rolowanie- najpierw jednej, a później drugiej strony ciała- nie obu na raz. Bardziej napięta strona może wymagać nieco więcej uwagi. Długość rolowania dostosuj do swoich potrzeb i możliwości. Czas poświęcony na automasaż nie musi być długi. Może być to kilka minut dziennie. Zawsze lepiej zrobić coś krócej niż wcale.

Jeśli chodzi natomiast o częstotliwość, to dla długotrwałych efektów należy rolować się regularnie – najlepiej kilka razy w tygodniu. Kolejną istotną rzeczą jest cierpliwość. Jeśli wykonujesz rolowanie w celu rozluźnienia wykonuj je powoli i dokładnie, skupiając się na najbardziej bolesnych miejscach – zatrzymaj się na nich i jeszcze bardziej postaraj się rozluźnić. Możesz również zastosować docisk z jednoczesnym skręceniem (przesuwanie dociśniętego do ciała rolera), co znacznie poprawi ślizgi między tkankami. Nie zrażaj się jeśli od razu nie poczujesz efektów. Daj sobie czas!

Jakie korzyści może nam dać regularne rolowanie?

1.Obniża nadmierne napięcie tkanek miękkich, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych okolic takich jak: szyja, kark, przestrzeń między łopatkami, odcinek lędźwiowy i wiele innych.

2.Poprawia odżywienie mięśni poprzez stymulacje układu każenia. Jest więc doskonałym sposobem regeneracji między treningami i zapobiegania kontuzjom.

3.Zwiększa mobilność i elastyczność, dzięki nawodnieniu powięzi i poprawie ślizgów międzytkankowych.

Jeśli jeszcze się zastanawiasz czy warto zacząć swoją przygodę z rolowaniem, lub nie jesteś pewien jak się do tego zabrać, zapraszamy do śledzenia naszego konta na Instagramie @everybodyhappy_klaudiazajac , gdzie pojawiają się posty i filmy dotyczące tego oraz innych ciekawych tematów związanych m.in. z ćwiczeniami, dbaniem o postawę oraz leczeniem bólu.

-Aga