fbpx
Odbierz trening za pół ceny
Cookies

🍪

Na naszej stronie korzystamy z ciasteczek, ale nie bój się, wszystkie spalisz na naszym treningu!

Zagubieni między hantlami…

…czyli dlaczego warto pracować z trenerem personalnym.

 

Dbanie o swoją sylwetkę oraz szeroko pojęte zdrowie fizyczne staje się coraz bardziej popularne. Przesłanie: ,,W zdrowym ciele zdrowy duch” pnie się po szczeblach hierarchii naszych wartości. Postanowienia noworoczne, które są wzmacniane zbliżającą się wiosną, niezawodnie napędzają zainteresowanie siłownią lub inną aktywnością fizyczną. Pierwsze cieplejsze dni dodają nam energii do działania oraz sprawiają, że gdy odłożymy do szaf zimowe ubrania, chcemy mieć komfort i dobre samopoczucie prezentując swoje zadbane ciało.

Pierwsze wizyty na siłowni mogą być dla niejednej osoby szokiem. Obecne wyposażenie sprawia, że można się tam poczuć jak zawodowy sportowiec. Siłownie poprzez dużą konkurencję na rynku, wskoczyły na wysoki poziom profesjonalizmu i oferują szeroką ofertę. Stąd mowa o możliwym zagubieniu. Bogactwo urządzeń sprawia, że bez wiedzy jak posługiwać się konkretnym sprzętem, narażamy się na nieefektywne ćwiczenie, a przede wszystkim zwiększamy ryzyko kontuzji.

Po co płacić skoro wszystko znajdę w Internecie?

To zdanie jest podstawowym argument nie tylko w kwestii treningów personalnych, dotyczy również m.in. nauki języków obcych, doboru diety, remontu domu czy naprawy usterki w samochodzie. Każdy z nas przynajmniej raz spotkał się z takim argumentem. W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że wiedza i doświadczenie ekspertów w różnych dziedzinach zostały ,,przelane” na blogi czy filmy na YouTube. Zatem po co nam trener personalny skoro co drugi przeglądany film na Tik Toku czy Instagramie dostarcza nam treści o tym: jak ćwiczyć, które ćwiczenia dają najszybszy efekt, co zrobić by mieć płaski brzuch w 30 dni lub najczęściej popełniane błędy podczas ćwiczeń. Tych filmików jest naprawdę sporo i teraz nie chodzi o to, żeby je zakwestionować, bo zapewne większość z nich jest wartościowa. Lecz chodzi tu o ich mnogość i fakt, że nie każdy napotkany film będzie opierał się na wiedzy i doświadczeniu osoby, która go publikuje. W gąszczu treści nadal jesteśmy zagubieni, musimy dokonać selekcji co jest dla nas dobre, które z oglądanych ćwiczeń jest nam potrzebne. Skąd mamy wiedzieć, które ćwiczenie mamy wybrać i czy wykonujemy je poprawnie, jeśli sami nie mamy w tej dziedzinie doświadczenia? Pozostaje nam tylko poleganie na intuicji i szczęściu. Obranie tej drogi to granie w ruletkę z własnym zdrowiem.

Co dwie głowy to nie jedna

Czas rozwiać wszelkie wątpliwości na temat współpracy z trenerem personalnym. Samo słowo personalny przywołuje idee skrojonej na miarę współpracy. Jest indywidualna, wybrana tylko dla Ciebie. Wybierając ćwiczenie z viralowymi filmikami wybieramy treści, które są kierowane dla każdego z dostępem do Internetu na całym świecie. Osoba publikująca materiał z ćwiczeniami nie ma wiedzy na temat Twojego stanu zdrowia, kondycji fizycznej oraz celu jaki sobie zakładasz udając się na siłownie. Tę wiedzę posiada trener personalny. Dzięki wnikliwej rozmowie wstępnej na temat Twojego zdrowia, ewentualnych wcześniejszych urazów, trybie i intensywności życia, jest w stanie odpowiednio skomponować plan treningowy. Plan, który nie przeciąży Twojego organizmu ale też będzie stawiał Ci naturalne wyzwanie, i co najważniejsze będzie wzmacniał zdrowie a nie narażał na kontuzję.

Dzięki obserwacji Twoich treningów, trener może na bieżąco korygować plan treningowy w zależności od zauważonych potrzeb. Dla osób mających analityczne podejście do życia dodam, że taką współpracą po prostu zwiększamy szanse na osiągniecie założonego celu. Żyjemy w czasach gdzie praca z deadlinem nie jest nikomu obca, wręcz jest to dla nas naturalny bodziec do motywacji i organizacji pracy. Tak samo jest przy współpracy z trenerem. Któż z nas nie miał takich momentów, kiedy miał iść na siłownie lub pobiegać, lecz po spojrzeniu na pogodę za oknem uznał, że może innym razem? Jutro też jest dzień, do lata jeszcze daleko, to częste wymówki, które przychodzą nam na myśli w chwilach zniechęcenia. Trener jest dla nas naturalną motywacją, i kiedy nasze chęci maleją on jest bodźcem, który je podnosi. To również wpływa na efektywność oraz na tempo osiąganych celów. W tej współpracy jest też aspekt społeczny. Lubimy pracować w grupie, inaczej mija czas kiedy samotnie wykonujemy ćwiczenia, a inaczej kiedy możemy z kimś porozmawiać pomiędzy seriami powtórzeń.

Na zakończenie pragnę dodać, że ilość spotkań z trenerem i ich częstotliwość zależy od Was. Ważna jest regularność spotkań aby trener mógł monitorować Wasz rozwój. A czy będzie to raz w tygodniu, częściej lub rzadziej jest to sprawa indywidualna. Wpływa na to wiele zmiennych takich jak ilość czasu wolnego, regeneracja ciała po treningu, a także nasza motywacja i plan w jakim czasie chcemy osiągnąć zamierzone cele. Niezależnie jaką drogę obierzecie po przeczytaniu tego teksu, życzę każdemu z Was satysfakcji z czasu spędzonego podczas treningu oraz efektów jaki on przyniesie.