fbpx
Odbierz darmowy trening
TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

ROLOWANIE – DLA ZIELONYCH :D

Rolowanie – prosty sposób na redukcje bólu w warunkach domowych

Agnieszka

Dla kogo?

Jeśli dokuczają Ci bóle napięciowe, masz siedzącą pracę, jesteś narażony na stres lub chcesz poprawić swoją mobilność to rolowanie jest właśnie dla Ciebie!

POWOLI I DOKŁADNIE SKUPIAJĄC SIĘ NA BOLESNYCH MIEJSCACH

Jaki sprzęt wybrać?

Na początek najlepiej zacząć od miękkiego wałka bez wypustek – jego działanie będzie najdelikatniejsze. Wraz z czasem organizm przyzwyczaja się do bodźca, dlatego można wtedy sięgnąć po twardszy wałek. Jeśli odczuwasz ból punktowo lub chcesz popracować w przegrodach międzymięśniowych najlepiej wtedy wybrać piłkę do rolowania gdyż działa ona precyzyjniej. Jej tańszym zamiennikiem jest zwykła piłka do tenisa.

Jak poprawnie rolować nadmiernie napięte struktury?

Pozycja do rolowania jest zależna od tkanek, na które chcemy działać. Jednak niezależnie od niej należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze oddech – jeśli rolowanie ma być skuteczne musisz efektywnie oddychać, tak aby się maksymalnie rozluźnić. Jeśli ból jest za silny zmień narzędzie lub pozycje! Zaczynaj od pozycji, w których nacisk jest delikatny np. przy ścianie, stopniowo przechodząc do takich w których dociskasz wałek całym ciężarem ciała. Po drugie – działaj asymetrycznie. U większości ludzi napięcie mięśniowe prawej i lewej strony nie jest jednakowe. Wynika to najczęściej z dominowania jednej ze stron, wykonywania asymetrycznych czynności w pracy lub po prostu z przyzwyczajeń takich jak noszenie torebki na wybranym ramieniu. Dlatego ważne jest żeby dążyć do wyrównania napięć prawej i lewej strony poprzez asymetryczne rolowanie. Bardziej napięta strona może wymagać nieco więcej uwagi. Długość rolowania dostosuj do swoich potrzeb i możliwości. Czas poświęcony na automasaż nie musi być długi. Może być to kilka minut dziennie. Zawsze lepiej zrobić coś krócej niż wcale. Jeśli chodzi natomiast o częstotliwość to dla długotrwałych efektów należy rolować się regularnie – najlepiej kilka razy w tygodniu. Kolejną istotną rzeczą jest cierpliwość. Jeśli wykonujesz rolowanie w celu rozluźnienia wykonuj je powoli i dokładnie, skupiając się na najbardziej bolesnych miejscach – zatrzymaj się na nich i jeszcze bardziej postaraj się rozluźnić. Możesz również zastosować docisk z jednoczesnym skręceniem, co znacznie poprawi ślizgi między tkankami. Nie zrażaj się jeśli od razu nie poczujesz efektów. Daj sobie czas!

Dlaczego warto?

1.Obniża nadmierne napięcie tkanek miękkich, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych okolic takich jak szyja, kark, przestrzeń między łopatkami, odcinek lędźwiowy i wiele innych.

2.Poprawia odżywienie mięśni poprzez stymulacje układu każenia. Jest więc doskonałym sposobem regeneracji między treningami i zapobiegania kontuzjom.

3.Zwiększa mobilność i elastyczność, dzięki nawodnieniu powięzi i poprawie ślizgów międzytkankowych.

-Aga